RIIETE HOOLDAMINE

Eelista alati kvaliteetsest ja vastupidavast materjalist valmistatud rõivaid ning tarbi vastutustundlikult.

KUIDAS RÕIVAID HOIDA

• Oluline on järgida toote hooldustähistust kõikide toimingute puhul. Tooteetiketil on näidatud toimingute kõrgeimad lubatud temperatuurid.

• Silmkoeesemed vajavad alati ettevaatlikku käsitsemist.

• Voodriga rõivad vajavad sageli keemilist kuivpuhastust.

• Kaitse esemeid hallituse ja koide eest.

• Hoia puhtaid esemeid õhurikkas jahedas kuivas kohas eemal otsestest valgusallikatest.

• Ära pihusta parfüümi otse rõivale.

• Õige hoolduse korral säilitavad rõivad oma parimad omadused pikemat aega.

 

Pesemine

• Pese rõivaid võimaluse korral pigem harvem, kuna iga pesu kulutab kangast ning vähendab viimistlusainete mõju. Sageli tuleks pesta vaid rõivaid, mis on valmistatud materjalidest, mida higi kahjustab (siid, puuvill, polüamiid, elastaan).

• Sorteeri esemed värvi ja määrdumise järgi. Värvi anda võivad esemed pese eraldi, jaheda veega ning väldi leotamist.

• Tühjenda taskud, puhasta purudest, sulge kõik kinnised, eemalda karusäärised. Pööra ese pahempidi, pane võimaluse korral alati pesukotti.

• Vali alati pigem õrn pesuprogramm. Kõige säästlikum on kasutada 30 kraadi pesurežiimi.

• Eelista sobivat vedelat pesuvahendit (valge, värviline, must pesu, villa ja siidi pesuks sobiv). Kasuta pesuvahendit pigem vähem, suurendades kogust vastavalt esemete määrdumisele. Pigem väldi pesuloputusvahendi kasutamist.

• Pesuga koos võib kasutada värvi- ja mustusekogumislappe.

• Plekkidele võib eelnevalt panna plekieemaldusvahendit, kuid jälgi kloori kasutamise luba.

• Ära täida pesumasinat täielikult.

• Spordiriietel mitte kasutada loputusvahendit ja pesupehmendit.

 

Kuivatamine

• Ära jäta pesu masinasse seisma.

• Raputa kortsud niiskelt välja, säti esemed enne kuivama asetamist vormi.

• Kuivata esemeid eemal kuumusallikatest ja otsesest päikesevalgusest.

• Võimaluse korral riputa rõivad kuivama plastriidepuule.

• Rasked venivad esemed, sh kudumid kuivata tasapinnal.

 

Triikimine

• Paremini sirgestuvad triikimisel kergelt niisked esemed.

• Eelista võimaluse korral madalamat temperatuuri.

• Triigi esemeid võimaluse korral alati pahemalt poolt, õrnade materjalide puhul läbi kaitsva puuvillariide.

• Ära triigi helkurelemente!

HOOLDUSMÄRGID

Tutvu alati toodete sees olevate hooldusmärkidega ning hoolda toodet vastavalt.

MATERJALIDE OMADUSED

Puuvill

Puuvill on tänapäeval rõivaste valmistamisel kõige levinum looduslik materjal. Üle poole kõigist maailmas toodetud rõivastest on puuvillased.

Puuvilla pesemine ja triikimine on lubatud kõrgetel temperatuuridel. Intensiivsete ja tumedate toonidega esemeid on kõige säästlikum pesta 30 kraadi juures, mis hoiab ära värvi tuhmumise. Trummelkuivatus on enamasti lubatud.

 

Lina

Linased kangad kannatavad pesu ja triikimist kõrgetel temperatuuridel. Värvilist linast kangast aitab säästa pesemine 40 kraadi juures. Rõivakangaste puhul on soovitatav õrn pesuprogramm. Silmkoeesemete puhul on soovitatav käsipesu. Vältida tuleks tugevat hõõrumist, väänamist ja trummelkuivatust. Triikida niiskelt kõrgel temperatuuril.

 

Meriinovill

Villast materjalidel on hoolduseks keemiline puhastus või õrn käsipesu 30 kraadi juures villa pesemiseks ette nähtud pesemisvahendiga, pesta võib ka õrnatoimelise šampooniga. Vastava märgistusega esemeid võib pesta masinas, kuid pesuloputusvahendit ei ole soovitatav kasutada. Kindlasti vältida hõõrumist, väänamist ja trummelkuivatust. Liigse vee võib õrnalt välja muljuda rätiku vahele rullituna. Silmkoeesemed kuivatada tasapinnal ning triikida madalal kuumusel läbi kaitsva puuvillariide. Kuna vill venib kergesti ja palju, tuleks kudumite hoidmist riidepuul vältida.

 

Viskoos

Hoolduseks sobib keemiline puhastus või õrn (käsi)pesu 30 kraadi juures. Mitte leotada. Intensiivse värviga esemeid tuleks pesta eraldi. Vältida hõõrumist ja väänamist, trummelkuivatus ei ole soovitatav. Kuivatada tasapinnal või lamedate servadega riidepuul. Triikida keskmisel temperatuuril pahemalt poolt, kudumite puhul läbi kaitsva puuvillariide. Vältida kudumite ja trikotaažist rõivaste hoidmist peenikesel riidepuul.

 

Modaal, lyocell

Materjali on kerge hooldada – võib pesta masinas ja kuivatada trumlis.

 

Bambusviskoos

Materjalil on väike hõõrdekindlus. Silmkoeesemed on tundlikud hõõrdumisele ja võivad tekkida kiutopid. Hooldatakse ettevaatlikult nagu viskoosi.

 

Kupro (bemberg)

Kupro on nahasõbralik, tundub kehal naturaalsena, siidi või puuvilla sarnane kiud. Modaali sarnane kerge ja hingav, kuid vastupidavuselt ja kortsumiskindluselt nõrgem nagu viskoos. Hooldatakse ettevaatlikult nagu viskoosist materjale.

 

Atsetaat, triatsetaat

Atsetaat on võrreldes viskoosiga kergem, vähem pehme, mõõdupüsivam, väiksema kortsumiskindluse ja hõõrdekindlusega. Atsetaadi niiskuse imamise võime on väiksem ning elektriseeruvus suurem. Kuumuskindlus on väiksem, mistõttu vajab ettevaatlikku triikimist.

Triatsetaat on võrreldes atsetaadiga kõvem, tundub sünteetilisemana, on vähem nahasõbralik, väiksema hingavuse ja suurema elektriseeruvusega. Materjal on atsetaadist tugevam, seda on kergem hooldada – see kortsub vähem, on vastupidavam hõõrdumisele ning kuumuskindlam.

Atsetaati ja triatsetaati hooldatakse ettevaatlikult nagu viskoosi.

 

Sünteetilised kiud

Hooldusena on lubatud masinpesu ettevaatlikul režiimil. Vältida tuleks kõrgeid temperatuure pestes, trummelkuivatades ja triikides. Silmkoeesemed vajavad ettevaatlikku käsitsemist.

 

Polüester

Polüestril on väga halb niiskuse imamise võime (v.a funktsionaalsed materjalid) ja suur elektriseeruvus. Villa- ja puuvillatüüpi silmkoeesemed ning villatüüpi mantlikangad lähevad kiirelt topiliseks.

 

Polüamiid

Polüamiidil on väga hea kulumiskindlus, kuid materjal on UV-kiirguse tundlik. Värvilised kangad võivad pleekida. Higi nõrgestab kiudu. Polüamiidist rõivaid (nt ujumisrõivad ja pesutooted) tuleks pesta sageli.

 

Akrüül

Akrüülil on sünteetilistest kiududest parim soojapidavus. Villatüüpi silmkoeesemed lähevad kergelt topiliseks. Puuvillatüüpi silmkoeesemed on vähese vormipüsivusega ning võivad välja venida.

 

Elastaan

Materjal ei ole väga vastupidav ning väikese hõõrdekindluse tõttu võib kergelt katkeda. Elastaani kahjustavad kuumus, päikesevalgus, higi, merevesi ja kloor (loputada kohe). Hooldades tuleb vältida kõrgeid temperatuure. Vältida pesuloputusvahendi kasutamist, sest pesuloputusvahendi toimel väheneb elastaani võime tõmmata end tagasi esialgsesse pikkusesse ning võib väheneda rõiva vormipüsivus.

 

JALANÕUDE VALIMINE

Enne ostu sooritamist tee kindlaks ostetava jalatsi täpne otstarve ja ka see, millistes tingimustes kasutamiseks ta on mõeldud. Küsi kindlasti müüjalt nõu Sinu jalatüübile ja vajadustele kõige sobilikuma jalatsimudeli leidmiseks.

Kindlateks spordialadeks on valmistatud erinevad jalatsid, mis on valmistatud teatud spordiala dünaamikast ja vajadusest lähtuvalt. Kasuta jalatseid ainult selleks ettenähtud korras, see tagab jalatstie vastupidavuse ja töökindluse. Näiteks ära mängi jooksujalatsitega korvpalli ja ära kasuta vaba-ajajalatseid jooksutreeninguteks.

Aktiivne kasutaja – osta kaks paari jalatseid! Kui kasutad (spordi)jalatseid viis korda nädalas üle 3 tunni päevas, on mõistlik omada neid vähemalt kaks paari.

Väldi iga päev sama paari kandmist – lase neil kuivada ja taastuda. Ka jalats vajab puhkust ja pesu. Higi või pesuniiske jalatsi kandmine lühendab tema eluiga mitmekordselt ning võib halvasti mõjuda ka Sinu jalgadele.

JALANÕUDE HOOLDAMINE

Hooldusvabu jalatseid ei ole olemas. Olenemata jalatsi hinnast, vajavad nad kõik regulaarselt hooldust ja puhkust.

Hoidu niiske või märja jalatsi kandmisest, kui jalats ei ole just spetsiaalselt selleks mõeldud- see mõjub halvasti vormile ja materjalidele. Et tagada jalatsite maksimaalne eluiga, peaksid jalatsid olema enne järgmist kandmist puhtad ja kuivad.

Kui jalatsil on paelad, siis palun seo nad kinni. Lahtise paelutusega kandmine põhjustab jala üleloomulikult suure liikumise jalatsis. See omakorda tingib jalatsi voodrimaterjalide enneaegse kulumise ning ülepinge pealsematerjalidele, õmblustele ja sidustele.

Uutele jalatsitele on soovitav teha eelhooldus! Peale proovikandmist (kui oled juba veendunud jalatsi sobilikkuses), töötle jalatseid vastava hooldusvahendiga, et saavutada mustus- ja veehülgavus ning säilitada pikemaks ajaks jalatsi esteetiline välimus.

Veekindluse tõstmiseks kasuta spetsiaalset veekindlust andvat spreid ja talvistes tingimustes puhasta soolaplekid õrnalt niiske lapiga ja hoolda jalatseid kohe, et vältida kahjustusi.

Sõltuvalt jalatsi tehnoloogiast ning materjalist nõuab jalats ka erinevat hoolt. Jalatsi materjali kohta on kõikidele jalatsitele märgitud tingmärgid, kus iga tingmärk tähistab mingit kindlat materjali.

HOOLDUSMÄRGID

Tutvu alati toodete sees olevate hooldusmärkidega ning hoolda toodet vastavalt.

HOOLDUSMÄRGID

KUIDAS JALANÕUSID HOIDA

Kui jalatsid on peale kasutamist mustad või porised, siis eemalda mustus koheselt peale kasutamist. Vastasel korral imbub mustus jalatsi materjalidesse ja kahjustab oluliselt materjalide vastupidavust ja jalatsite eluiga.

 

Puhastamine

ANILIINNAHK
Pärast kuivatamist eemalda lahtine pori spetsiaalse harjakese või käsnaga. Hoolduseks kasuta spetsiaalseid vahasid ja õlisid järgides täpselt nende kasutusjuhendit.

PINDVÄRVITUD NAHK
Jalanõusid puhasta hoolikalt jalanõušampooni ja sooja veega. Nahkjalatseid ära pese mitte mingil juhul pesumasinas. Pesuvahendid, mis sisaldavad kloorpleegitatavaid ained, jäta kõrvale. Kui jalats on kuivanud, siis on soovitatav regulaarselt kasutada nahatoitevahendeid. Olenevalt jalatsi värvist kasuta kas heledat või tumedat hooldusvahendit.

NUBUK-JA SEEMISNAHK
Pärast kuivamist eemalda tolm ja kuivanud pori spetsiaalse nailon-või metallharja või käsnaga.Kui suur mustus eemaldatud, hõõru määrdunud kohta seemisnahakiviga või töötle spetsiaalse hooldusvahendiga, lase kuivada ning harja jalanõud lõpuks ettevaatlikult ühes suunas. Ära kasuta vett, see võib jalatsi pealismaterjali pöördumatult rikkuda. Õli ja suurem mustus eemalda spetsiaalse seemisnaha ja nubuki hooldusvahendiga. Seemisnahka peaks perioodiliselt (kord kuus) töötlema niiskuskaitse vahendiga, kuna see nahaliik on niiskuse suhtes väga tundlik.

RASVNUBUKNAHK
Puhasta kõigepealt pehme harja või lapiga, seejärel kasuta vastavaid hooldusvahendeid-spetsaalseid rasvasid. Võrreldes tavalise nubuknahaga on rasvnubuknahk tunduvalt ilmastikukindlam.

SÜNTEETILISED MATERJALID
Reeglina väga hästi puhastatavad materjalid, mõistlik on enne tõsisemat kasutuselevõitu töödelda niiskusthülgava hooldusvahendiga. Sünteetilisest materjalist spordijalatseid võib pesta käsitsi, kasutades, pehmet harja, sooja (35° C) vett ja “Sensitive” pesupulbrit/ geeli või spetsiaalset jalatsite puhastamiseks mõeldud vahendit.

TEKSTIIL
Eemalda kuivanud mustus pehme harjaga. Puhasta jalanõud selleks ette nähtud puhastusvahendiga.
Hoia tekstiiljalatseid sagedase niiskuse eest ja kasuta selleks spetsiaalseid impregneerivaid ehk vetttõrjuvaid vahendeid.
Plekkide eemaldamiseks kasuta spetsiaalseid plekieemaldajaid, mis võivad olla analoogilised seemisnahksete jalatsite puhul kasutatavatega.

Kuivatamine

• Olenemata materjalist, puhasta jalatsid enne hooldamist ja kasuta puhastusvahendit täpselt tootja juhiste järgi.

• Lase jalatsil kuivada toatemperatuuril.

• Kuivatamiseks ära kasuta masinpesu, kuivatit, radiaatorit, trummelkuivatust, küttekollet ega juuksefööni.

 

Jalatsite säilitamine

• Ära aseta jalatseid kuumusallika vahetusse lähedusse ega pikemaks ajaks otsese päikese kätte.

• Kuju säiliamiseks täida märg jalats kas paberi või spetsiaalse kingaliistuga.

• Hoia jalatseid kuivas ja ventileeritavas kohas, eemal otsesest päikesevalgusest.

• Säilitamiseks sobivad ka hingavad kangast kotid või jalatsikarbid.